Ana Sayfa
17 Nisan 2017 ( 35183 izlenme )
Reklamlar

ANAYASA MAHKEMESİNDEN EMSAL KARAR!.. BU HER ŞEYİ DEĞİŞTİRİR!..

AKP’nin ‘1 mühürsüz oy itirazı’ seçim tekrarlattı


2017 Anayasa değişikliği referandumunda 2 buçuk milyon mühürsüz ve şaibeli oy itirazları devam ediyor. 

YSK'nın son saniyede verdiği "mühürsüz oylar geçerlidir" kararının ise geçmişte AKP'ye uygulanmadığı ortaya çıktı. 

2014'teki yerel seçimlerde, Bitlis'in Güroymak ilçesindeki bir sandıkta 'sadece bir mühürsüz zarfla' oy verildiği tespit edilince AKP'nin itiraz edip, ilçedeki seçimi iptal ettirdiği ve İl Seçim Kurulu kararıyla yeniden seçim yapıldığı akıllara geldi. Üstelik o dönemde de Yüksek Seçim Kurulu 

Başkanlığını yine Sadi Güven üstleniyordu...

‘Evet’ oylarının 1.379.846 farkla önde çıktığı seçim sonuçlarında, 2.500.000 mühürsüz oy pusulası olduğu iddiaları seçimlere gölge düşürdü.

‘Hayır cephesinin’, seçimin sonucunu doğrudan etkileyebilecek bu itirazları karşısında YSK’nın henüz devreye girmemesi ve oylama sırasında “mühürsüz oylar geçerli kabul edilecektir” kararı vermesi akıllara 2014 seçimlerinde yaşanan itirazları getirdi.

AKP’NİN ‘1 OY’ İTİRAZI SEÇİM TEKRARLATMIŞTI

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde, Bitlis’in Güroymak İlçesi’nde yapılan seçim sonucuna AKP tarafından itiraz edilmişti. 4 kez yapılan itirazlara rağmen bir sandıkta mühürsüz zarfta oy kullanıldığını belirleyen Bitlis İl Seçim Kurulu, seçimi iptal ederek 1 Haziran 2014’te tekrarlanmasını kararlaştırmıştı.

İtiraz süreci nasıl gelişmişti?
BDP’li Mehmet Emin Özkan, 44 sandıkta
n 4522 oy alarak AKP’li Hüseyin Mutlu’yu 32 oy farkla geçerek seçimi

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kılıçdaroğlu'nun konuşması kaldırıldı: Meclis'teki törene katılmıyor 14 keser darbesiyle komşusunu öldüren sanığa 'iyi hal'den 25 yıl hapis cezası MHP'DE İSTİFA DEPREMİ! Beşiktaş taraftarı Atatürk'e hakaret eden yandaşlara Vodofone Arena'dan cevap verdi.