BAŞBAKAN'A YENİ ANAYASA'YI SORDULAR... BAŞBAKAN ŞOKTA!..

2129 izlenme 15 Mart 2017
Reklamlar
Binali Yıldırım, imzasının olduğu anayasa teklifini okumamış: O konuya bakmam lazım!

Başbakan Binali Yıldırım, kendi imzasıyla Meclis’e sunulan anayasa değişikliği teklifiyle ilgili soruya katıldığı canlı yayında cevap veremedi, “O konuya bakmam lazım” dedi.

Dün akşam Habertürk kanalında canlı yayına katılan Başbakan Binali Yıldırım, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, Anayasa’nın 67. Maddesi’ndeki “Seçim kanunlarında yapılan değişiklikler, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanmaz” hükmünü hatırlattı.

Sarıkaya Yıldırım’a “Madem 2019’da seçim olacak. Ama siz bu maddeyi de değiştirdiniz, geçici maddeyle kaldırdınız. Buna neden gerek duydunuz?” diye sordu. 

Yıldırım, soruya “Bu maddenin hiçbir mantığı yok. Niye 1,5 yıl değil, niye 6 ay değil” ifadelerini kullanarak kaçamak yanıt vermeye çalıştı.

Ancak Sarıkaya’nın sorusunu “Ama bir geçici maddeyle getirdiniz, bir defaya mahsus olmak üzere. Yani madde duruyor hala” diye üstelemesi üzerine, Yıldırım “Hayır, o konuya bakmam lazım. Ben öyle olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Teklifte’ki hüküm ne diyor?
AKP ve MHP’nin hazırladığı ve Meclis’ten de ortaklıkla geçirdiği başkanlık odaklı anayasa değişik teklifinin 17. Maddesi’nde şu hüküm yer alıyor: “Anayasanın 67’nci maddesinin son fıkrası hükmü, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra birlikte yapılacak ilk milletvekili genel seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçimi bakımından uygulanmaz.”

Binali Yıldırım’ın altında kendi imzası bulunan Anayasa değişikliği teklifinin ayrıntılarını bilmemesi sosyal medyada da esprilere konu oldu.

Kaynak: Birgün

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ünlü boksör Ünsal Arık'tan başkanlık sistemine karşı Nutuklu ve Atatürk'lü gönderme.. Halk otobüsü şoförü, bakanlıktan verilen ücretsiz seyahat kartı bulunan engelli çocuk ve babasını hakaret ederek otobüsten kovdu Sosyal medya da yayılan bu video, cahil cesaretini bir kez daha gözler önüne serdi. İlber Ortaylı'ya kafa tutuyor. Türk siyasi tarihine Başkanlık konusundaki 'U' dönüşü ile adını yazdıran Devlet Bahçeli

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Senin elin kanar mı Atam ?