Ana Sayfa
10 Nisan 2017 ( 454 izlenme )
Reklamlar

Dikkat!.. Sosyal Medyada Referandum Yalanı!

Referanduma 6 gün kala sosyal medyada bir paylaşım oy verecek vatandaşları yanlış yönlendiriyor.


 İşte işin aslı ve 'Nasıl oy kullanılır?' diyecek olan vatandaşlarımıza oy kullanma rehberi...

Sosyal medyada ve Whatsapp gruplarında dolaşan bir iddiaya vatandaşların inanması üzerine haberlerin güvenirliğini denetleyen Teyit.org, işin aslını araştırdı.

İddiaya göre oy pusulasında “Tercih” mührünün “Hayır” kelimesinin üzerine gelmesi halinde oylar geçersiz sayılacak. Ancak öyle bir durumun olmadığı kısa süre içerisinde ortaya çıktı.

İŞTE YALAN OLDUĞU ORTAYA ÇIKAN O PAYLAŞIM:


Ancak iddia doğru değil. Referandumda kullanılan oyların hangilerinin geçersiz sayılacağı ile ilgili Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 14 Şubat'ta bir genelge yayımladı. 

“Anayasa Değişikliği Halkoylamasında Sandık Kurullarının Oluşumu, Görev ve Yetkilerini Gösterir 135/1 Sayılı Genelge”nin “Geçerli Olmayan Oy Pusulaları” başlıklı 43. maddesinde hangi durumlarda oyun geçersiz sayılacağı belirtildi. Genelgede oyun geçersiz sayılması ile ilgili haller arasında “Tercih” mührünün yazının üstüne gelmesiyle ilgili bir ifade bulunmuyor.

Genelgede sayılan oyun geçersiz olmasına neden olabilecek haller şöyle:

a) Sandık kurulunca verilen ve o seçim için düzenlenmiş biçim ve renkte olmayan,
b) Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu filigranı bulunmayan,

c) Arkasında sandık kurulu mührü bulunmayan,
d) Hiçbir yerine “TERCİH” mührü basılmamış olan,

e) Birleşik oy pusulasında EVET – HAYIR şeklinde ayrılan alanlardan (beyaz veya
kahverengi bölümlerden) birden fazlasına “TERCİH” 
mührü basılmış olan,
f) Birden fazla alana taşmış “TERCİH” mühürlü birleşik oy pusulaları,
g) Bütünlüğü bozulacak şekilde yırtılmış veya koparılmış olan,

h) Üzerine “TERCİH” mührü dışında veya “TERCİH” mührü yerine herhangi bir özel işaret, herhangi bir isim, imza kaşesi, mühür veya parmak izi basılmış olan,
i) Üzerinde yer alan bölümleri belirgin bir şekilde ve özel olarak karalanmış, çizilmiş veya işaretlenmiş olan,

j) Üzerinde yer alan matbu yazıların ve şekillerin dışında yazılar veya harfler veya sayılar yazılmış veya şekiller çizilmiş olan birleşik oy pusulaları geçerli değildir.

Yani “Tercih” mührünün “Hayır” yazısının üzerine gelmesi halinde oy geçersiz sayılmıyor.

İlgili maddenin devamında da “Oy Pusulalarının Geçersiz Olmayacağı” haller sıralanıyor.


Oy ve Ötesi Derneği teyit.org'a gönderdiği yazılı açıklama ile sosyal medyadaki iddianın doğru olmadığını belirterek “135/1 sayılı genelde geçerli oylar ‘Seçmenin neyi tercih ettiğinin tartişmaya yer vermeyecek şekilde açık ve net olarak anlaşılabilir olması' diye belirtilmektedir. 

Bu nedenle tercih mührünün EVET veya HAYIR üzerine gelmesi, ayni bolüme defalarca tercih basılması veya tercih yazısının karşı tarafa bulaşması oylari geçersiz kılmaz.” ifadelerinin kullandı.

Dernek ayrıca bir görsel hazırlayarak hangi durumlarda oyların geçerli, hangi durumlarda geçersiz olduğunu da sosyal medya kullanıcılarıyla paylaştı.


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yaban domuzları IŞİD'e saldırdı: 3 ölü Bir Fenerbahçe taraftarı 'Neden Hayır' sorusuna bakın nasıl cevap verdi!. '#HAYIR'ın neşesiyle 'Evet'in kasvetini dağıtan kadın fenomen oldu. Son saniyelere dikkat! Bahçeli, Başkanlık sisteminde döneklik yapacağını bilmeden bakın neler söylemiş!