Ana Sayfa
24 Nisan 2017 ( 8511 izlenme )
Reklamlar

FLAŞ!.. İLK KEZ BİR YARGIÇ REFERANDUMA İTİRAZ ETTİ!..

YARGIÇ VEDAT AZGİT: MÜHÜRSÜZ OY PUSULALARININ İPTALİ GEREKİR!


Kayseri Melikgazi İlçe Seçim Kurulu, CHP’nin yaptığı iptal başvurusunu reddederken, yargıç Vedat Azgit’in yazdığı muhalefet şerhi tarihe not düştü. 

Azgit, YSK’nin referandum genelgesinin hâlâ yürürlükte olduğuna ve kanunlar bile geriye yürütülmezken 16.00’da biten seçimler için YSK kararının geriye yürütüldüğüne vurgu yaptı.

"YARGIÇ İPTAL İSTEDİ"

Kayseri Melikgazi İlçe Seçim Kurulu, CHP’nin mühürsüz oy pusula ve zarflarının kabul edilmesinin yasaya aykırı olduğu gerekçesiyle yaptığı iptal başvurusunu reddederken, İlçe Seçim Kurulu Başkanı Vedat Azgit, YSK’ye yanıt niteliğinde bir muhalefet şerhi yazdı.

"Geriye doğru yürüyemez"

Üçüncü bir konunun YSK kararlarının geriye yürüyüp yürümeyeceği olduğuna dikkat çeken Azgit, şunları kaydetti:

YSK kararına göre Türkiye’nin doğusunda bulunan 32 ilde seçimler 16.00’da sonuçlandığından sandık sayım döküm işlemleri başladıktan sonra hatta birçok ilde yerde işlemler tamamlandıktan sonra YSK’nin iptal kararı aldığı açıktır. Bu durumda sandık kurulunun haklı olarak yürürlükte bulunan YSK’nin genelgesi gereği mühürsüz zarf ve oy pusulalarını iptal etmesi gerekecektir. "

"BU DURUM REFERANDUMU TARTIŞMALI HALE GETİRİR"

"Saat 17.08’de gönderilen YSK kararının geriye yürüdüğü kabul edilirse YSK genelgesine göre doğru olarak verilen sandık kurulu kararlarının iptali sonucu doğacaktır. Kanunlar bile geriye yürümediği halde YSK kararları ile yürürlükteki mevzuata uygun olarak alınan her  türlü kararın sonradan iptali durumu ortaya çıkacaktır..

Kanaatime göre, YSK kararları geriye yürümez. YSK kararının geriye yürümediği kabul edilirse aynı seçimde, farklı seçim çevrelerinde, farklı kuralların uygulanması söz konusu olacaktır. Bu durumda da seçim sonuçları tartışmalı hale gelecektir.”

Kaynak: Cumhuriyet

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hatipoğlunun Oğlu-İzleyin Gülmekten Kopacaksınız )) Paylaşş Bahçeli: YSK bu bahsi kapadı! Katar’a asker çıkaracağına askere düzgün yemek çıkar! Atatürk'e hakaret eden Hasan Akar'a tahliye