Hangi ülkelerde Başkanlık sistemi var, varsa ne durumdalar? İzleyin ..

302 izlenme 21 Mart 2017
Reklamlar
Başkanlık sistemi, devlet yönetiminde tek bir kişinin başkanlığında hükûmet etme ve devleti yönetme esasına bağlı siyasi sistemdir.

Yasama, yürütme ve yargı organları arasında kesin bir ayrıma ve dengeye dayanan, yasama ve yargı organlarının demokratik denetimi içinde, yürütmenin iktidar olanaklarını genişleten bir hükümet sistemidir. Başkanlık sisteminin başına devlet başkanı denir.

Başkanlık sistemi uygulandığı kimi ülkelerde yolsuzluk, otoriterlik, nepotizm (tanıdık kayırma), diktatörlüğe araç olma ve çoğulculuk karşıtı uygulamalar gündeme geldiğinde eleştirilerin ana odağı olmaktadır. Başkanlık sisteminin bulunduğu kimi ülkelerin yolsuzluk, nepotizm ve otoriterliğin aşılabilmesi amacıyla başkanlık sisteminden parlamenter sisteme geçtiği örnekler bulunmaktadır. Başkanlık sisteminde, üst düzey atamalar, anlaşmalar, bütçe, veto, yüce divan yargılaması gibi yasama ile başkan arasında fren ve denge araçları bulunmaktadır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Meral Akşener'in Edirne'de "Hayır" konuşması yapacağı salonu tadilata aldılar. Athena Gökhan yine yine gönülleri fethetti..Tüyler diken diken.. Canlı Yayında Spiker Aniden Fenalaşıp Hayatını Kaybetti ŞİMDİ İŞİ GÜCÜ BIRAKIN BU VİDEOYU MUTLAKA İZLEYİN İZLETTİRİN !

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Suriyeliler sığındıkları Türkiye’nin kurucusu Atatürk’e hakaret etti.