Hangi ülkelerde Başkanlık sistemi var, varsa ne durumdalar? İzleyin ..

349 izlenme 21 Mart 2017
Reklamlar
Başkanlık sistemi, devlet yönetiminde tek bir kişinin başkanlığında hükûmet etme ve devleti yönetme esasına bağlı siyasi sistemdir.

Yasama, yürütme ve yargı organları arasında kesin bir ayrıma ve dengeye dayanan, yasama ve yargı organlarının demokratik denetimi içinde, yürütmenin iktidar olanaklarını genişleten bir hükümet sistemidir. Başkanlık sisteminin başına devlet başkanı denir.

Başkanlık sistemi uygulandığı kimi ülkelerde yolsuzluk, otoriterlik, nepotizm (tanıdık kayırma), diktatörlüğe araç olma ve çoğulculuk karşıtı uygulamalar gündeme geldiğinde eleştirilerin ana odağı olmaktadır. Başkanlık sisteminin bulunduğu kimi ülkelerin yolsuzluk, nepotizm ve otoriterliğin aşılabilmesi amacıyla başkanlık sisteminden parlamenter sisteme geçtiği örnekler bulunmaktadır. Başkanlık sisteminde, üst düzey atamalar, anlaşmalar, bütçe, veto, yüce divan yargılaması gibi yasama ile başkan arasında fren ve denge araçları bulunmaktadır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AKP’li başkandan tehdit: ‘Hayır’ diyen şerefsizdir 34 Saniyede Başkanlığın tanımını yapan vatandaş. 16 Nisan akşamı 'Savaşa hazır olun' diyen Cem Küçük fena çark etti! Sadettin Tantan: RTE alt kimlik üst kimlik diye, milletin kafasını allak bullak etti Devletin alt yapısını çökertti

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Bu memlekette bir tane "YÜREKLİ SAVCI" Kalmadı mı ? Bunlara haddini bildirecek...