İsrail'in 'Osmanlı Bitti' Açıklamasına Dışişleri Bakanlığı'ndan Yanıt

327 izlenme 26 Temmuz 2017
Reklamlar

İsrail'in "Osmanlı günleri bitti" açıklamasına Dışişleri Bakanlığı'ndan sert tepki: İsrailli sözcünün haddini bilmez açıklamasını kınıyoruz.

İsrailin ''Osmanlı günleri bitti'' şeklinde yapılan açıklamasına Dışişleri Bakanlığı'ndan sert yanıt geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Müftüoğlu, ''Osmanlı döneminde sergilenen benzersiz hoşgörüyü en iyi Musevilerin bilmesi ve takdir etmesi beklenir.'' açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Sayın Cumhurbaşkanımızın Harem-i Şerif'teki son gelişmeler hakkında ifade ettikleri hususlara ilişkin olarak İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü tarafından yapılan haddini bilmez açıklamayı kınıyoruz.

''MUSEVİLERİN İNANÇ VE İBADET ÖZGÜRLÜKLERİ GÜVENCEMİZ ALTINDA''

Osmanlı döneminde Filistin'de farklı dinlere ve mezheplere mensup cemaatler yüzyıllarca barış içinde birlikte yaşamış ve ibadetlerini özgürce yerine getirmiştir. Bu bağlamda, Osmanlı döneminde sergilenen benzersiz hoşgörüyü en iyi Musevilerin bilmesi ve takdir etmesi beklenir.
Bugün de Türkiye Cumhuriyeti'nde Musevilerin inanç ve ibadet özgürlükleri devletimizin güvencesi altındadır.

''İBADET ÖZGÜRLÜĞÜNÜN ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALDIRILMALI''

Doğu KudüsBatı Şeria ve Gazze'de süregiden İsrail işgali 50. yılını doldurmuşken Doğu Kudüs'ün işgal altında olduğu gerçeğini örtbas etmeye çalışmanın bölgede barış ve istikrarın sağlanmasına ve Filistin-İsrail ihtilafının çözülmesine faydası olmayacağı açıktır.

İsrail'e düşen sorumluluk, biran önce aklıselimi hâkim kılıp, Harem-i Şerif'te statükoya dönmek ve ibadet özgürlüğünün önündeki engelleri tümüyle kaldırmaktır."


Bunlar da İlginizi Çekebilir

Diş ağrısını hafifletecek 6 öneri Fatih Portakal: Bayrak Bir Yerine mi Battı? Gaziantep'te 3.5 Ton At ve Eşek Eti Ele Geçirildi BU KEZ GALATASARAY TRİBÜNLERİ ! Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa

Bakmadan Geçme!

KAPAT
9 yaşındaki öğrencisi yarı çıplak kaçmıştı! O öğretmen için yeni karar