Ana Sayfa
03 Nisan 2017 ( 1843 izlenme )
Reklamlar

Sümeyye Erdoğan: Kadınlara daha az miras verilmeli

Sümeyye Erdoğan, AKP Brüksel Siyaset Akademisi’nde “Dünyada Müslüman kadın algısı ve eşitlik mücadelesi” konulu ders verdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan, AKP Brüksel Siyaset Akademisi’nde “Dünyada Müslüman kadın algısı ve eşitlik mücadelesi” konulu ders verdi. Sümeyye Erdoğan, İslam’da kadınla erkek arasında adalet olduğunu söylerken şu ifadeleri kullandı:

“Mesela bu miras konusu sık sık gündeme getirilir. Niye erkek çocuğa daha çok, neden kız çocuğa daha az miras düşüyor denir. Ama bunu incelediğimizde erkeğe evi geçindirme sorumluluğu verilirken kadına böyle bir sorumluluk verilmediğini, doğal olarak erkeğe daha çok miras düşmesinin normal, hakkaniyetli ve adil bir durum haline geldiğini görürüz.

Mesela evli kadın ve erkek ikisi de çalışabilir ama bu halde bile erkek mutlaka kazandığından eşine vermek zorunda ama kadın gelirini nasıl harcayacağına kendisi karar verir.”

Sümeyye Erdoğan “kadın erkek eşitliği” söylemine de karşı çıkarak, “Batı kültüründen beslenen cinsiyet eşitliği söylem de bunu kabul etmese dahi standart, tek tip bir kadın erkek dünyası öngörürken cinsiyet adaleti denge, insaf ve hakkaniyet gibi kavramları tedavüle sokar.

Dil düşüncenin evidir. Bu nedenle kullandığımız, zihnimizi adeta kiraya verdiğimiz kavramlar ve ifadeler üzerinde biraz düşünmeli, bu kavramları sorgulamalıyız” dedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ARŞİV AFFETMEZ!!! Arşivden Öyle Bir Video Çıktı ki Cumhurbaşkanımız Bakın Ne Güzelde Anlatıyor ANISINI. LÜTFEN PAYLAŞALIM... Korkutan uyarı: 3. Dünya Savaşı’na hazır olun ÇATIŞMA ÇIKTI! DİKKAT!.. CANLI YAYINDA MÜHÜRSÜZ OY SAYISI VE SONUCU İLK KEZ AÇIKLANDI...