Kedilerin nankör olduğu tezini çürüten "kadına şiddet" deneyi sosyal medyada paylaşım rekoru kırıyor.

718 izlenme 07 Mart 2017
Reklamlar
insanların sadece insanlarla sınırlı kalmayan yaftalamalarından biridir kedinin nankör oluşu. Kedi nankör falan olmamakla beraber saygı isteyen bir yaratıktır. ona sahibi gibi yaklaşan bir canlıya sahibi olamayacağını gösterir ve bu tavrında kararlıdır. ancak kendisine sıcakkanlılık ve iyi niyetle yaklaşan kişiyi tanır, o da iyi niyetini esirgemez. anneleri tarafından her akşam düzenli olarak kapıma bırakılan üç yavrunun kendilerine kızıp yemek vermediğim üçüncü gece bana gönül alma maksatlı hediye getirdikleri bile vakidir. 

Evcilleştirme hayvanın vahşi yaşamdan insan kontrolündeki yaşama geçişi olarak tanımlanabilir ve insanlık tarihi açısından kültürel bir devrim niteliğindedir. evcilleştirmeye dair ilk bulgular 14.000 – 15.000 yıl öncesinin insanlarına aittir ve bunlar aynı zamanda tarımla uğraşan ilk insanlardır çünkü toprağın işlenmesiyle birlikte çevredeki hayvanlardan gerek işgücü gerek verim yönünden faydalanma ihtiyacı doğmuştur. böylece ilk başlangıçta köpek, koyun ve keçi daha sonra da domuz, sığır ve tavuk evcilleşme sürecinden geçmiştir. insanoğlu yıllardır evcilleştirme sürecinin tek taraflı olduğunu ve hayvan türlerinin bu olguda pasif rol aldığını varsaymaktadır. 

Oysa ki son yıllarda fosiller üzerinde yapılan mitokondrial dna araştırmaları olayların daha farklı bir şekilde gelişmiş olabileceğini işaret etmektedir
örneğin bu teoriye göre farklı bölgelerden çıkartılan bazı kurt fosillerinin vahşi kurtlara göre daha farklı bir mdna’ya sahip ayrı bir soy olduğunu göstermiştir
bu soy da yüzyıllar içerisinde evrilerek bugünkü evcil köpeğin (canis familiaris) atası olan köpeğe dönüşmüştür

Yani bazı hayvanlar evcilleşmeyi genetik olarak önceden “seçilmişlerdir" ve bu durum insanlar tarafından başlatılan evcilleştirme girişimlerinin başlamasından çok önce gerçekleşmiştir. 

İnsanoğlunun çevresinde yaşayan vahşi hayvanlara sağladığı beslenme ve barınma imkanları bu farklı dna nın yaşamasını ve gelişmesini sağlamıştır. 
evrenin yaşı 15 milyar, dünyanın yaşı beş milyar yıl iken dünya üzerinde şöyle böyle 50 bin yıldır yaşadığı sanılan ve buna karşın tüm evrenin kendisi yaşasın diye yaratıldığını halen inatla zanneden ve bunu iddia eden insanın bir başka sanrısı (hezeyanı) da bütün hayvanların belli insansı karakterlere sahip olduğudur. 

Kedi en yakın dönemde bilinen tarihte mısırlılar tarafından buğday ambarlarını farelerden korudukları için beslenmiş hatta bazen tanrı yerine konulmuş ve insanoğluyla yakınlaşmıştır ancak henüz tam olarak evilleştirildiği bile şüphelidir. ancak bu onların aptal oldukları anlamına gelmemektedir. yalnızca dışardan gelen etkilere karşı daha tepkisizdirler. bir diğer deyimle canları daha az tatlıdır, daha bağımsızdırlar. 

Sonuç olarak her kedi sahibi bilir ki kedisi onunla aynı evi paylaşan, aynı havayı soluyan ve yaşamını sürdürmeye çalıştığı bir diğer varlıktır. yoldaştır. candır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Köpekleri dövüştüren insana benzeyen yaratıklar ve köpekleri ayıran inek. Yorum sizin. Sevgilisinin Eşine Yakalanan Metres, Sokaktaki Elektrik Kablolarına Asılı Kaldı Flash TV'nin ünlü sunucusu Gökhan Taşkın arkadaşını vurdu AKP'Lİ BAKANA SİVAS'TA MİTİNG ŞOKU!...

Bakmadan Geçme!

KAPAT
16 Nisan'da ''EVET'' çıkacağına dair Hadis-i Şerif varmış.