Coğrafya ve harita uzmanı ünlü Türk denizci Piri Reis'in haritasının sırrı çözüldü

315 izlenme 14 Mart 2017
Reklamlar
Coğrafya ve harita uzmanı ünlü Türk denizci Piri Reis'in 1513'te çizdiği Afrika, Amerika ve Güney Kutbu'nu gösteren harita, ortaya çıkarıldığı 1929 yılında ortalığı karıştırdı. Çünkü Güney Kutbu'nun keşfi, haritanın çizilmesinden çok sonra, yani 1818'de gerçekleşmişti..


Dahası, Piri Reis'in haritası, kıtanın buz altında kalmış sahil kesimlerini de gösteriyordu. Ancak kıta üzerindeki buzlar, haritanın çizilmesinden tam 6 bin yıl önce erimişti..Piri Reis Haritası günümüze kalan, Amerika kıtasını gösteren en eski haritalardan biridir. Osmanlı Kaptan-ı Derya'sı (Amiral) Piri Reis tarafından 1513'te çizilmiş olup, Avrupa ve Afrika'nın batı kıyılarını ve Güney Amerika'nın doğu kıyılarını gösterir.
Aralarında Kristof Kolomb'a ait bir haritanın da bulunduğu yirmi kaynağı bütünleştirerek hazırlanmış, 16. yüzyıl Avrupa ve Müslüman denizcilerinin coğrafya bilgilerini içeren değerli bir tarihi belgedir.


Bu madde Piri Reis'in birinci haritası hakkında bilgi vermektedir. Piri Reis 1528'de Amerika'yı gösteren ikinci bir harita yapmıştır.


Bunlar da İlginizi Çekebilir

AKP’li başkandan tehdit: ‘Hayır’ diyen şerefsizdir Yeni Türkiye'nin UCU göründü; Gümbür Gümbür "Dindar Nesil" Geliyor!!! "Evet"e karşı atılan tokatın sesi Yürek yakan paylaşım

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Numan Kurtulmuş ''Başkanlık gelirse terör biter''