Ana Sayfa
17 Nisan 2017 ( 8529 izlenme )
Reklamlar

REFERANDUM İTİRAZLARI KABUL EDİLMEZSE, İŞTE OLACAKLAR...

REFERANDUMA YAPILAN İTİRAZLAR KABUL EDİLMEZ İSE EĞER İŞTE OLACAKLAR...

1. ERDOĞAN AKP GENEL BAŞKANI OLACAK!

2. HAKİMLER VE SAVCILARI KURULU YENİDEN ŞEKİLLENECEK!

Tartışmalı da olsa referandum sandığından 'evet' çıktı. Yani Türkiye Cumhuriyeti'nin yönetim sistemi değişti. 


Peki bundan sonra ne olacak? İşte yanıtı.

Sandıktan çıkan ‘evet’ sonucunun YSK tarafından onaylanmasının ardından ‘yeni sistem’ takvimi de resmen başlayacak.
 Başkanlık seçiminin 3 Kasım 2019’da yapılması öngörülüyor. Ancak bir erken seçim kararı ile bunun erkene çekilmesi de mümkün. 

"ERDOĞAN AKP GENEL BAŞKANI OLACAK"

Mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni anayasanın kendine verdiği yetkilerden ikisini hemen kullanmaya başlayabilecek. Bunlardan birincisi ve en önemli olanı “partili cumhurbaşkanlığı” konusu.

Erdoğan; YSK kararının duyurulmasının ve yeni anayasanın bazı maddelerinin yürürlüğe girmesinin hemen ardından AKP Genel Merkezi’ne giderek eski partisine üye olabilecek. Dilerse AKP olağanüstü kongre kararı alacak ve Erdoğan da aday olup partinin başına geçebilecek.

"HSYK YENİDEN ŞEKİLLENECEK"

Erdoğan’ın hemen ‘kullanabileceği’ kanundan birisi de 14. madde. Yani Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun yeni usulle şekillenmesi hakkında olanı.

"İŞTE O MADDE"

- Maddeye göre, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun adı, Hakimler ve Savcılar Kurulu şeklinde değişecek. 

- Kurulun üye sayısı 13, daire sayısı 2 olacak. 

- Kurula Adalet Bakanı başkanlık edecek ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı da kurulun tabii üyesi olarak görev yapacak.

Kurulun 3 üyesi birinci sınıf olup, birinci sınıfa ayrılmayı gerektiren nitelikleri yitirmemiş adli yargı hakim ve savcıları arasından, 1 üyesi birinci sınıf olup, birinci sınıfa ayrılmayı gerektiren nitelikleri yitirmemiş idari yargı hakim ve savcıları arasından cumhurbaşkanınca; 

3 üyesi Yargıtay üyeleri, 1 üyesi Danıştay üyeleri, 3 üyesi nitelikleri kanunda belirtilen yükseköğretim kurumlarının hukuk dallarında görev yapan öğretim üyeleri ile avukatlar arasından TBMM tarafından seçilecek. 

- Kurul üyeliği seçimi, üyelerin görev süresinin dolmasından önceki 30 gün içinde yapılacak. Seçilen üyelerin görev süreleri dolmadan kurul üyeliğinin boşalması durumunda, bunu takip eden 30 gün içinde yeni üyelerin seçimi yapılacak.

Kaynak: sözcü

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Gerçekleri gören, düşünüp sorgulayan; feraset sahibi insanlar da var... VER MEHTERİ VER! (PAYLAŞARAK YAYALIM LÜTFEN) BU GENÇLERİN VİDEOSU İZLENME REKORU KIRIYOR. Eskişehir'de bir görevli, çaldığı çuval dolusu oyla yakalandı SAADET PARTİSİNDEN ERDOĞAN'A ÇOK SERT TEPKİ !