Yoksa her şey bir şov muydu? O geceye ait çarpıcı detaylar ortaya çıktı

1287 izlenme 22 Mayıs 2017
Reklamlar
Anayasa referandumu öncesinde Hollanda'da yaşayan Türklerle bir araya gelmek için Mart ayında Rotterdam'a kentine giden ancak burada "istenmeyen kişi" ilan edilen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Kaya'nın sınır dışı edilmediği, kendi isteğiyle ülkeden ayrıldığı belirtildi.
[Haber görseli]

De Telegraaf gazetesinde yer alan haberde, iki ülke arasında diplomatik krize neden olan olayın ayrıntılarına yer verildi.

Habere göre, Kaya, 11 Mart'ta Hollanda makamlarının, "istenmiyorsunuz, gelmeyin" uyarısına rağmen Almanya'dan kara yoluyla Rotterdam'a geldi.

Hollanda hükümeti, Ulusal Güvenlik ve Terörle Mücadele Koordinatörü'ne Kaya ve diğer Türk bakanları "istenmeyen yabancı" ilan etme talimatı verdi.

Ancak, Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosluğu'na gidişine izin verilmeyen Kaya zorla sınır dışı edilmiş değil.

Gazeteye göre, 11 Mart gecesi Rotterdam 'da bir kaç saat kalan Bakan Kaya, görüşmeler sonunda kendi isteğiyle ülkeden ayrıldı. Kaya, polis eşliğinde Almanya'ya geri döndü.

Ancak, Kaya'nın Hollanda'da kampanya yapmasının engellenmesi kararını protesto eden Türk hükümeti yanlısı bir grup ile Rotterdam polisi arasında yaşanan çatışmalar nedeniyle Türk bakanın kendi isteğiyle Hollanda'dan ayrılmasının gölgede kaldığı vurgulandı.

Zorla sınır dışı olayı yaşanmadığı için Kaya'nın Hollanda makamları aleyhine açtığı dava düştü.

Üst düzey bir Türk yetkilinin bunu doğruladığını belirten gazeteye göre, Kaya'nın avukatı Ejder Köse açıklama yapmadı.

Köse, daha önce yaptığı açıklamada, Bakan Kaya'nın Hollanda tarafından neye dayanılarak sınır dışı edildiğinin bilinmediğini belirterek, sınır dışı kararının hukuki açıdan net olmadığını savunmuştu. (Kaynak: BBC Türkçe)

Bunlar da İlginizi Çekebilir

HAYIR'CILARA KÖPEK BENZETMESİ YAPAN MURAT BOZ'A TARİHİ AYAR Metro Turizm'den Mastürbasyon Skandalıyla İlgili Açıklama: Şoförü Kovduk LEVENT GÖK YUMRUĞUNU MASAYA AĞIR VURDU... FETÖCÜLERİ AÇIKLADI... Ayakkabı kutularına parayı FETO koydu ise Süleyman Aslan niye geri aldı? Cem iptal.

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Mimarlar Odası: Anıtkabir küçülüyor, konut alanı ve 40 bin metrekarelik otopark geliyor
http://cdn00.vidyomani.com/c/8/9/9/yoksa-her-sey-bir-sov-muydu-o-geceye-ait-carpici-detaylar-ortaya-cikti/index.html#fb