YSK Başkanı geçersiz oyları niye kabul etti? O konuşma gizli kameraya yakalandı

15072 izlenme 17 Nisan 2017
Reklamlar

YSK'nın 'Dışarıdan Getirildiği Kanıtlanmayan Mühürsüz Pusula ve Zarflar Geçerli Sayılacak' Açıklaması Tartışılıyor


Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından yapılan son açıklamada, sandık kurulu mührü taşımayan oy pusulası ve zarfların dışarıdan getirildiği kanıtlanmadıkça geçerli sayılacağı bildirildi.

YSK'nın bu kararı sosyal medyada tartışmalara neden oldu...

YSK'nın resmi siteden yaptığı açıklama şöyleydi ?


YSK'nın resmi siteden yaptığı açıklama şöyleydi ?


YSK tarafından yapılan duyuruda, bazı sandık kurullarının seçmene oy pusulası ve zarflarını sandık kurulu mührüyle mühürlemeden verdikleri yolundaki yoğun şikayetler üzerine Kurul üyelerinin toplandığı belirtildi.

YSK Başkanı bugün yaptığı açıklamada "Mühür kararını sonuçlar sisteme girmeden aldık" dedi ve ekledi: "Tartışmaya konu olan zarf ve oy pusulaları filigranlı, YSK'nın özel olarak ürettiği evraklardır."

YSK Başkanı bugün yaptığı açıklamada "Mühür kararını sonuçlar sisteme girmeden aldık" dedi ve ekledi: "Tartışmaya konu olan zarf ve oy pusulaları filigranlı, YSK'nın özel olarak ürettiği evraklardır."

YSK Başkanı Sadi Güven, anayasa referandumunda kullanılan mühürsüz pusulalarla ilgili açıklama yaptı.

Güven şöyle konuştu:

''O verme ve halk oylamasına katılma hakkı anayasanın 67. maddesinde düzenlenmiştir. Bu doğrultuda seçmen listelerini hazırladık. Şartlara haiz seçmen listesinde ismi varsa bizim buradan gönderdiğimiz oy pusulası zarfı oradaki seçmene sandık kurulu tarafından mühürle birlikte veriliyor. Vatandaş sandığa giderek oyunu tercihini kullanıyor. Vatandaşa verilen zarf ve oy pusulaları filigranlı YSK tarafından özel olarak üretilen evraklardır. Kaldırdığınızda YSK'nın ismini arkasında görebilirsiniz. Akşamdan beri tartışmaya konu olan, geçersiz olduğu ileri sürülen oy pusulaları ve zarfları, Yüksek Seçim Kurulu tarafından imal ettirilen, üretilen, gerçek, doğru, sahte olmayan oy pusulası ve zarflardır. Sandık kurullarında siyasi partilerin temsilcileri görev yapmaktadır onların yapmış oldukları hata nedeniyle YSK olarak vatandaşın anayasal hakkını kullanması gerektiğine karar verdik. Gerçek vatandaş kendisine verilen YSK tarafından imal ettirilen sahte olmayan oy pusularını geçerlik bir şekilde sandığa atmıştır.

Sisteme tek bir oy girilmeden, siyasi partilerle paylaşılmadan bu kararı aldık. Dolayısıyla bu karara herhangi bir anlam yüklemek doğru değildir. Bu tamamen vatandaşın siyasi iradesinin sandığa yansıması önündeki, sandık kurullarının yapmış olduğu hata nedeniyle olan engeli kaldırmaktır."
Bunlar da İlginizi Çekebilir

KATAR EMİRİ GELDİ GİTTİ... SÜRMENE ORMANI HALA ŞOKTA!.. OLACAK İŞ DEĞİL!.. ADALET YÜRÜYÜŞÜNÜ BAKIN HANGİ PARTİ PROTESTO ETTİ... Sözcü Gazetesinin Sahibi Burak Akbay Hakkında Yakalama Kararı Çıkarıldı Sokakta her kesimden hayır sesleri yükseliyor.

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Kılıçdaroğlu: Türkiye, parti devleti haline geldi! Partili olursan çocuklara tecavüz bile serbest!
http://cdn00.vidyomani.com/c/4/0/3/ysk-baskani-gecersiz-oylari-niye-kabul-etti-o-konusma-gizli-kameraya-yakalandi-2/index.html#fb