Ana Sayfa
28 Nisan 2017 ( 319 izlenme )
Reklamlar

YSK'DAN SKANDAL REDDETME GEREKÇESİ !

Yüksek Seçim Kurulu, 16 Nisan Anayasa referandumunda CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve CHP YSK Temsilcisi Hadimi Yakupoğlu'nun itirazlarına ilişkin ret kararının gerekçesini açıkladı.


 YSK mühürsüz oyların geçerli sayılması kararının önceki seçimler de verildiğini gerekçe gösterdi.  YSK'den yapılan açıklamada,  "Tam kanunsuzluk oluşmamıştır" denildi. İşte YSK'nin gerekçeli kararında öne çıkan başlıklar şöyle:  "Mühürsüz oy pusulaları önceki seçimlerde de kullanılmıştı" YSK'nin AKP YSK Temsilcisi Recep Özel'in itirazı üzerine mühürsüz oy pusulalarını geçerli saydığı skandal kararına ilişkin yaptığı açıklamada, "Geçmiş yıllarda benzer kararların Yüksek Kurul tarafından alındığıdır" denildi. 

YSK'nin bu kararı sandık sonucu çıkmadan verildiği  vurgusu yapıldı. CHP'nin iddiaları soyut sayıldı Başvuru dilekçesinde yer alan düzensizliğin önlenemediğine ilişkin iddiaların, nerede, ne zaman, ne şekilde ve genel olarak gerçekleştiğine ilişkin somut bilgi ve belge sunulamadığından soyut nitelikteki bu iddialar seçimin neticesine müessir olay ve hal olarak görülmemiştir. "EVET" mührü kullanılmasına ilişkin açıklama CHP'nin "TERCİH"  mührü yerine "EVET" mührünün dağıtılması ve seçmenin iradesini etkileyebileceğine ilişkin itirazına gerekçeli kararda, "Oylamada kullanılan “EVET” mührü seçmenin iradesini yansıtan işaret niteliğinde olup, kanunda yer alan mühürlerden biri yerine diğerinin kullanılmış olması seçmenin iradesini etkileyecek nitelikte görülmediğinden, “EVET” mührüyle mühürlenmiş oy pusulalarının da geçerli sayılması kararı verilmiştir" yanıtı verildi.


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Manisa ve İzmir'de peş peşe korkutan depremler Referandum'a Anneanne ‘hayır’ diyor ama bakın neden?. Hollanda Başbakanı'ndan Erdoğan'a cevap geldi Biz zeytinlerimizi korumaya çalışırken, o tek başına yağmur ormanı kurdu