Ana Sayfa
18 Nisan 2017 ( 3217 izlenme )
Reklamlar

YSK'ya itiraz kampanyası! 300 Bin kişiye yaklaştı

Başkanlık Sistemi açıklanırken, ortaya atılan şaibe iddialarına rağmen Yüksek Seçim Kurulu sandık kurulu mührü taşımayan oy pusulası ve zarfların geçerli sayılmasına karar verdi. Halk YSK'ya tepki gösterirken, sosyal medyada change.org'ta oluşturulan kampanya hızla yayılmaya başladı.

Türkiye’nin odaklandığı 16 Nisan referandumu sonuçları açıklanırken, basına yansıyan haberlerde bazı sandık kurullarının seçmene mühürsüz oy pusulası ve zarf verdiği iddialarını ele alan Yüksek Seçim Kurulu sandık kurulu mührü taşımayan oy pusulası ve zarfların dışarıdan getirilerek kullanıldığı kanıtlanmadıkça geçerli sayılmasına karar verdi. Hile olduğunu düşünen vatandaş ise YSK’nın bu kararına tepki gösterdi.

Evet ve Hayır oyu arasındaki fark 1 milyon 250 bin olunca şaibeli oyları için halk ayaklandı. Sosyal medya üzerinde Change.org aracılığıyla ‘Sandık kurulu mührü taşımayan oy pusulaları ve zarfların gereği yapılsın!’ kampanyası başlatıldı. Kampanyanın muhattapları ise Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ…

Şuana kadar lampanyayı imzalayan kişi sayısı 300 bine yaklaştı.

Kampanya metni ise şöyle ;

Sandık kurulu mührü taşımayan oy pusulaları ve zarfların gereği yapılsın!

 

Basına yansıyan haberlerde görüldüğü üzere:

"Bazı sandık kurullarının seçmene mühürsüz oy pusulası ve zarf verdiği iddialarını ele alan YSK, sandık kurulu mührü taşımayan oy pusulası ve zarfların dışarıdan getirilerek kullanıldığı kanıtlanmadıkça geçerli sayılmasına karar verdi."

İlgili hükmün iptalini ve söz konusu sandık kurullarının soruşturulmasını istiyoruz. Kullanılan oy pusulalarının dışarıdan gelip, gelmediği kanıtlanamaz. Bunun kanıtı ile uğraşılması ve bunun uygun görülmesi bile yasa dışı bir tekliftir. İlgili kurulların neden seçmene "mühürsüz oy pusulası ve zarf" verdiği ve YSK'nın neden nereden geldiği bilinmeyen bir oy pusulası ve zarfı kabul edeceği araştırılmalıdır.

Bu konuda yapılacak değişiklik, basına yansımalı ve basında bir düzeltme olarak oylar sayılmadan önce yayınlanmalıdır. Oy sayımının başlandığı da bilindiğine göre, yeniden oy sayımı yapılmalı ve söz konusu oylar "netleştirilene kadar" geçersiz sayılmalıdır..


http://gazetekritik.com/ysk-ya-itiraz-kampanyasi-300-bin-kisiye-yaklasti/10896/

 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

VATANDAŞ HAYIR dedi... SAKALLI FITTIRDI!.. İşte O Anlar. DİKKAT!.. AYKUT ERDOĞDU'DAN KAMUOYUNA ÇOK ÖNEMLİ DUYURU... Akşener Canlı Yayında Son Anket Sonucunu Açıkladı! FLAŞ!.. ADALET YÜRÜYÜŞÜNDE MUHTEŞEM ÇIKIŞ!..